fbpx

POLA NEGRI

Pseudonim brzmi światowo, bo i Pola Negri była światowa. Chociaż dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ta polka urodzona w lipnie w przedwojennym Hollywoodu zrobiła karierę, którą śmiało moglibyśmy porównać z dzisiejszą sławą Anieliny Jolie, Nicole Kidman czy Scarlatti Johansson. Tak, tylko jej jednej się udało. naprawdę stała się wielką gwiazdą amerykańskiego kina.

Nazywała się Apolonia Chałupiec. Miała trudne dzieciństwo – kiedy ojca zesłano na Sybir, razem z matką przeniosła się do warszawy. Tam chodziła do szkoły baletowej, zaczęła pobierać lekcje aktorstwa, potem występowała w teatrze. Była szalona, energiczna, śliczna. Została zauważona. Zrozumiała, że jej prawdziwe imię i nazwisko – Apolonia Chałupiec – nie jest zbyt seksowne, dlatego na cześć modnej wówczas poetki włoskiej, Ady Negri, przybrała artystyczny pseudonim, który kilka lat później miał poznać cały świat…

Apolonia Chałupiec kochała namiętnie i była kochana. W Hollywoodu uchodziła za modliszkę, skandalistkę i symbol seksu. W tej kategorii walczyła zażarcie o palmę pierwszeństwa z jej główną rywalką, Glorią Swanson. Z dzisiejszej perspektywy Polę Negri można traktować również jako prekursorkę influenserek. Dzisiaj byłaby na pewno gwiazdą Instagrama, Twittera, Youtube’a. Już wtedy wiedziała, jak to się robi. Chciała, by się o niej mówiło – nie ważne jak – dobrze czy źle. Zadbała, żeby jej romans z Charlesem Chaplinem został odpowiednio nagłośniony, a pogrzeb kolejnego (być może domniemanego) kochanka, Rudolfa Valentino, wykorzystała do nachalnej autopromocji. Hollywoodu huczało też o jej namiętnym związku z przyjaciółką, Margaret west. a wszystko to prawie sto lat temu, w latach dwudziestych ubiegłego wieku…

Aktorsko również wiodło się Negri znakomicie.  Miała zaledwie 25 lat, kiedy do Hollywoodu trafiła przez Niemcy. Zachwycił się nią jeden z największych wówczas reżyserów kina światowego, Ernst Lubitsch. W latach dwudziestych grała w jednym filmie za drugim, zarabiała krocie, była na ustach wszystkich. Śpiewaną przez nią piosenkę „Raj” z filmu „Na rozkaz kobiety” nuciła połowa ameryki. Kiedy miała już ustaloną pozycję w Hollywoodu, rozpoczęła podbój Europy. Grała, i to z powodzeniem, również we Francji i w Niemczech. Właśnie w Europie wylansowała kolejny przebój. Słynne „Tango Notturno” nigdy nie brzmiało lepiej. Po wybuchu drugiej wojny światowej powróciła do USA. Czasami jeszcze grała, ale kino dźwiękowe, podobnie jak dla wielu innych gwiazd jej pokolenia, dla Poli Negri okazało się zabójcze. Ostatnim filmem w jej dorobku były „księżycowe prządki” z wytwórni Walta Disneya z 1964 roku. Nie zagrała więcej w filmach, ale nie narzekała na biedę – prowadziła własną firmę maklerską, a w 1970 roku wydała głośną autobiografię „pamiętnik gwiazdy”. Zmarła w 1987 roku w wieku 90 lat.

Jeżeli po przeczytaniu powyższego opisu o Poli Negri utożsamiasz się z jej wartościami, t-shirt z Polą Negri powinien być Twój -> Link do produktu

Pola Negri - jedyna polka, którą pokochało Hollywood, prekursorka i prawdziwa trendsetterka.
Pola Negri