fbpx

Zadbajmy o Kulturę RAZEM

Polska Kulturalna

NASZA IDEA

Kto wygrałby pojedynek na szable: Kmicic czy Batman? jak się nazywa największa femme fatale polskiej popkultury i dlaczego Rudolph Valentino, jedna z największych gwiazd przedwojennego kina, umarł z imieniem polskiej dziewczyny na ustach? Kto był buntownikiem z wyboru i miał dobry powód by się buntować? i dlaczego tyle osób kochało się w Marysi Wilczurównie? Koniecznie dowiedz się więcej o nas i całym projekcie Polska Kulturalna!.

Należy pamiętać

Odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste, choć nie zawsze dla młodego pokolenia, ono ma już nowych idoli. Czasami noszą peleryny superbohaterów i uzbrojeni w nadludzkie moce walczą ze złem, mkną w super szybkich samochodach, podbijają kosmos są prawie jak mitologiczni bogowie.

W tłumie postaci, z których warto czerpać przykład łatwo pominąć tych, którzy dawali go wcześniej, przez całe dekady. I choć nie mieli nadprzyrodzonych mocy po ugryzieniu pająka, nie byli nordyckimi bogami na gościnnych występach, albo asami sztuk walki – warto o nich pamiętać.

I dlatego właśnie powstała Polska Kulturalna. To projekt, który ma nie tylko wspierać polską kulturę i nasze dziedzictwo narodowe, przypominając o bohaterach, aktorach, reżyserach, filmach bez których po prostu utracilibyśmy cząstkę naszej narodowej tożsamości. Nasza polska wyobraźnia i fantazja byłaby uboższa, a emocjonalny szyfr do duszy polskiej byłby nie zrozumiały.

Przypominamy wam temat przewodni ze “Stawki większej niż życie”, „ Czarnych chmur„. Pokażemy, że Pan Wołodyjowski zawstydziłby Bruce’a Willisa dowcipnymi onelinerami. Przypomnimy, że nikt tak nie hipnotyzował na ekranie jak Kalina Jędrusik, a o Poli Raksie nie bez powodu śpiewał Grzegorz Markowski.

Czas, aby te postacie ponownie zeszły z ekranu i oczarowały kolejne pokolenie. A co może być dziś wyrazem największego podziwu, jeśli nie noszenie wizerunku idola na t-shircie czy bluzie?

Na początek wybraliśmy pięć postaci, których twarze widnieją na koszulkach Polski Kulturalnej. Przedstawiać ich właściwie nie trzeba: to Daniel Olbrychski, Zbigniew Cybulski, Małgorzata Braunek, Pola Negri i Anna Dymna. patriotyczna ikona polskiej kinematografii, ekscentryk obdarzony wielkim talentem, uduchowiona dziewczyna pełna energii, nasza pierwsza i największa hollywoodzka gwiazda i symbol kobiecości i siły.

Za każdą z tych ważnych dla polskiej popkultury postaci stoją wartości przez nią reprezentowane. Na wskroś współczesne, choć niektórzy z naszych bohaterów nie żyją od wielu lat. Ale ich pasja, charakter, siła i talent sprawiły, że są nieśmiertelni. Polska Kulturalna jest projektem dla młodych ludzi i dla tych, którzy wciąż nie rozstali się z bohaterami dzieciństwa.

Polska Kulturalna

Ambasadorzy
Młodego
Pokolenia

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy młodych artystów, aktorów i twórców (m.in. Kasię Zawadzką, Kamilę Kamińską, Mateusza Banasiuka, Michała Mikołajczaka i Miszę Meyera). Każde z nich wybrało z pięciu gwiazd tę, z którą najbardziej im po drodze światopoglądowo.

Dzięki temu młode pokolenie aktorów może przedstawić innym starsze pokolenie gwiazd, a między generacjami udało nam się zbudować pomost, dzięki któremu przeszłość na nowo znajdzie należne jej miejsce w teraźniejszości.

Legendy Polskiego Kina
Polska Kulturalna

NASZA LEGENDY

Ale na tym nie koniec. Na naszej stronie i w zakładce Nasze legendy dzięki notkom biograficznym i fragmentom filmów dowiecie się też więcej o wybranych przez nas ikonach polskiej popkultury, ich życiu, dokonaniach i po prostu – nastawieniu do świata, które wielu młodym ludziom może wydawać się dziwnie bliskie mimo upływu czasu.

Wciągamy polskich bohaterów na ubrania, nie na sztandary. W dobie Internetu i indywidualności wyrażanej za pomocą mody, w ten sposób mają większą szansę dotrzeć do młodszego pokolenia, które swoją wiedzę na temat kultury w dużej mierze czerpie z sieci. A szanse, że w piątkowy wieczór młodzi załapią się na kolejną emisję “Potopu”, czy “Polowania na muchy” są marne.

Chcemy zdmuchnąć kurz z tych ważnych postaci, przypomnieć o nich i gigantycznym dorobku, jaki za nimi stoi. Zasługują na to, a my zasługujemy na nie.

Nasze plany i ambicje sięgają jeszcze dalej. W kolejnym etapie naszego projektu chcemy, by młodzi aktorzy mogli uczyć się fachu u źródła – dzięki technologii vr prowadząc dialog z legendami kina, a w przyszłości – widzimy już festiwal filmowy, prawdziwe święto ikon polskiej popkultury.

Dziękujemy za współpracę Filmotece Narodowej Instytut Audiowizualny, bez której Polska Kulturalna nigdy nie ujrzałaby światła dziennego.

Część dochodu  ze sprzedaży z wizerunkiem Ani Dymnej zostanie przeznaczona na  wsparcie m.in.: Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Polska Kulturalna łączy przeszłość i przyszłość także w praktyczny sposób.

Zapraszamy również na nasze kanały w social mediach: Instagram i Facebook

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa

Wszystkie zamówienia +300 zł

zwrot
zwrot

Zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni

Bezpieczne płatności
Bezpieczne płatności

Sprawdzone bramki płatności

Unikalne nadruki
Unikalne nadruki

Partner Projektu-Filmoteka Narodowa